PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. upubliczniły zarys rozkładu jazdy pociągów (link), który zacznie obowiązywać od 15 grudnia tego roku. Z lektury plakatowych rozkładów jazdy wybranych stacji wynika, że pojawią się nowe połączenia, wrócą także bezpośrednie pociągu regionalne na trasie Lublin – Rzeszów.
Lublin
Hitem nowego rozkładu jazdy mogą być połączenia dalekobieżne. Przewozy Regionalne planują uruchomić poranny pociąg relacji Lublin – Jelenia Góra. Od Wrocławia skład ten pojedzie jako połączenie REGIO. „Nowością” będą powroty do dawnych relacji. Do takich połączeń należy przywrócenie składu TLK kursującego do Częstochowy oraz REGIO do Rzeszowa (3 pary). Natomiast nie będzie pociągów uruchamianych przez PKP Intercity między stolicami południowo- wschodnich województw – dwa tego przewoźnika pojadą do Przemyśla. Przewozy Regionalne zakładają uruchomienie codziennego pociągu do Warszawy Zachodniej, zaś pierwsze połączenie TLK do stolicy odjedzie wcześniej. Podobnie będzie z pierwszym pociągiem do Krakowa. Z tego powodu nie będzie on skomunikowany z połączeniami REGIO.
Do innych zmian należy założenie kursowania późnowieczornych połączeń do Chełma i Szastarki oraz porannego do Parczewa. Pojawi się także nowa nazwa przystanku lotniskowego - Lublin AIRPORT.
Region
W nowym rozkładzie więcej pociągów dalekobieżnych „zajrzy” na Lubelszczyznę. Z powodu modernizacji „linii radomskiej” kilka pociągów TLK pojedzie przez Dęblin. Z tej stacji bezpośrednimi pociągami Kolei Mazowieckich będzie można dojechać nie tylko do Radomia i Warszawy, ale także do Góry Kalwarii i Piaseczna, Skierniewic i Grodziska Mazowieckiego oraz Łowicza. Zakłada się dalsze kursowanie pociągu iR „Bug” relacji Terespol – Warszawa Zachodnia, pojedzie także więcej pociągów regionalnych. Zamość zyska bezpośrednie połączenie TLK do Poznania (przez Kraków, Katowice, Wrocław). Chełm będzie dodatkowe poranne połączenie do Rejowca oraz późnowieczorne do Lublina.